Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Niska emisja

Stowarzyszenie Zielona Ziemia zaprasza placówki oświatowe do współpracy w realizacji kampanii edukacyjno-informacyjnej poświęconej problemowi NISKIEJ EMISJI.

Jesienią zeszłego roku w raporcie Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska o jakości powietrza w Europie, na liście dziesięciu najgorszych pod tym względem miast UE znalazło się miejsce dla aż dla sześciu polskich metropolii - Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Kraków, Zabrze i Warszawa. Niestety, nie lepiej oddycha się w naszym bezpośrednim otoczeniu, a pogorszenie jakości życia w mieście rośnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Stowarzyszenie Zielona Ziemia zaprasza placówki oświatowe do współpracy w realizacji programu informacyjnego poświęconego problemowi NISKIEJ EMISJI.

Program informacyjny składa się z:
1. Wystawa Plakatu Ekologicznego NISKA EMISJA, termin 13.11.-8.12.2014 r., Galeria Mozaika C.K. Karolinka Radzionków, pl. Jana Pawła II  zapraszamy do zwiedzania indywidualnie oraz zorganizowane grupy młodzieży szkolnej.
2. Warsztaty ekologiczne dla grup odwiedzających wystawę plakatu ekologicznego, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, zgłoszenia chętnych  prosimy nadsyłać mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w godzinach dopołudniowych, z wyłączeniem weekendów).
3. Wykład Teresy Bryś-Szczygieł na temat "NISKA EMISJA" - spotkanie Akademii Edukacji Ekologicznej, 27.11.2014 roku godz. 18.00 Restauracja "Figaro" w Radzionkowie.

Znamy listę zakwalifikowanych do wystawy i nominowanych do nagród ...

8 listopada obradowało jury konkursu na plakat ekologiczny "Niska emisja" w składzie: prof. Tadeusz Grabowski - organizator i przewodniczący Biennale Plakatu Polskiego, Jadwiga Starczewska - żona śp. prof. Artura Starczewskiego, Teresa Bryś-Szczygieł - prezes Stowarzyszenia "Zielona Ziemia".

Spośród nominowanych wybrano laureata pierwszej nagrody - Nagrody im. Profesora Artura Starczewskiego. Przyznano również drugie i trzecie miejsce oraz nagrodę Stowarzyszenia "Zielona Ziemia". Wybrano także trzy równorzędne wyróżnienia. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek 13 listopada 2014 roku podczas wernisażu, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii "Mozaika" w Centrum Kultury "Karolinka" przy pl. Jana Pawła II 2 w Radzionkowie.

Fundatorami nagród są: Senator RP Andrzej Misiołek, Radny Województwa Śląskiego Andrzej Sławik, Urząd Miasta Radzionków - Burmistrz dr Gabriel Tobor oraz Organizatorzy.

EKOPLAKAT: NISKA EMISJA jest kolejną wystawą z cyklu wystaw plakatu ekologicznego rozpoczętego w 2006 roku przez Katedrę Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki UŚ we współpracy ze Stowarzyszeniem "Zielona Ziemia". Organizatorami wystawy są: Zakład Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki (Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii "Zielona Ziemia", Centrum Kultury "Karolinka". Partnerem projektu jest Urząd Miasta Radzionków.

Wyboru prac dokonała komisja preselekcyjna w składzie: dr hab. Łukasz Kliś, dr Tomasz Jędrzejko, dr Tomasz Kipka (komisarz wystawy), dr Stefan Lechwar oraz dr Marcin Urbańczyk.

NOMINOWANI DO NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ:
- Agnieszka Chylińska,
- Joanna Hetman,
- Aneta Jakubczyk,
- Marcin Klimera,
- Agnieszka Kuźnik,
- Marta Musiolik,
- Michał Pisiałek,
- Bartosz Pucher,
- Martyna Sobolewska,
- Monika Sroga,
- Kamila Styba.

UCZESTNICY WYSTAWY - (O) - organizatorzy, prace pozakonkursowe:
- Justyna Bartas,
- Aleksandra Bochenek,
- Marcin Bochenek,
- Agnieszka Chylińska,
- Iwona Cichy (O),
- Sandra Cieślik,
- Justyna Czernek,
- Marta Czuban,
- Paweł Delekta,
- Justyna Dłużniewska,
- Tobiasz Drzał,
- Karolina Gondek,
- Piotr Grabowski (O),
- Joanna Hetman,
- Józef Hołard (O),
- Aneta Jakubczyk,
- Tomasz Jędrzejko (O),
- Tomasz Kipka (O),
- Marcin Klimera,
- Łukasz Kliś (O),
- Piotr Kowal,
- Magdalena Kozak,
- Sebastian Kubica (O),
- Dagmara Kubina,
- Agnieszka Kuźnik,
- Patrycja Lazarczyk,
- Stefan Lechwar (O),
- Aleksandra Lein,
- Aneta Ligocka,
- Dżesika Lipińska,
- Tomasz Magoch,
- Gabriela Maniak,
- Olga Michalska,
- Marta Musiolik,
- Justyna Nowak,
- Kamil Nowosad,
- Aleksander Ostrowski (O),
- Wojciech Osuchowski (O),
- Ryszard Pielesz (O),
- Michał Pisiałek,
- Sabina Piszczek,
- Aneta Pniak,
- Karina Pogoda,
- Sylwia Ptak,
- Bartosz Pucher,
- Nicole Roskosz,
- Amanda Rybicka,
- Inga Sałek,
- Marina Shelpuk,
- Klaudia Sikora,
- Paulina Smich,
- Martyna Sobolewska,
- Karolina Śpiewak,
- Monika Sroga,
- Magdalena Strączyńska (O),
- Kamila Styba,
- Jan Święchowicz,
- Małgorzata Szram,
- Małgorzata Tajnert,
- Aneta Tomaszek,
- Marcin Urbańczyk (O),
- Eleonora Wasielewska.

Komisarz wystawy: Tomasz Kipka.

Wernisaż  wystawy plakatu ekologicznego

13 listopada 2014 roku o godz. 18.00 do  Galerii Mozaika w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie przy placu Jana Pawła II 2 odbędzie się wernisaż  wystawy plakatu ekologicznego.
Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki konkursu  i odbędzie się wręczenie nagród w kategorii studenckiej ufundowanych przez organizatorów i partnerów wystawy. Zostanie przyznane  Grand Prix Nagroda im. Profesora Artura Starczewskiego  oraz nagrody: Senatora RP Andrzeja Misiołka,  Radnego Województwa Śląskiego Andrzeja Sławika  oraz Urzędu Miasta Radzionków.

Organizatorami są:

  • Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii Zielona Ziemia,
  • Urząd Miasta Radzionków,
  • Centrum Kultury Karolinka
  • Zakład Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki,
  • Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wernisaż rozpoczyna kampanię nagłaśniającą problemy związane z niską emisją. Nagrodzone plakaty będą eksponowane w wiatach i przystankach autobusowych w Radzionkowie. Dla uczestników wernisażu przygotowaliśmy Album o Niskiej Emisji zawierający katalog wystawy oraz komentarz merytoryczny.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny

 Powietrze uznajemy zwykle za odnawialny element przyrody. Odnawialny i w związku z tym niewyczerpalny... Historia powietrza jest tak długa jak historia Ziemi, a jego początki, powstanie i występowanie w postaci atmosfery wiążą się z bardzo odległymi dziejami naszej planety. Oczywiście skład powietrza z początkowego okresu dziejów Ziemi był zupełnie inny niż obecnie. Ta „pierwotna” atmosfera była pozbawiona tlenu, a w jej skład wchodziły takie gazy, których zawartość w atmosferze współczesnej spowodowałaby śmierć wielu gatunków roślin i zwierząt. Stopniowo, w ciągu ponad czterech miliardów lat skład atmosfery upodabniał się do dzisiejszego, a najbardziej istotna z naszego punktu widzenia zmiana polegała na stopniowym wzroście ilości tlenu, którego w obecnej atmosferze jest prawie 21%. Ten bardzo wolny, stopniowy wzrost zawartości tlenu to efekt istnienia na Ziemi coraz to większej ilości gatunków organizmów żywych, które w wyniku naturalnych procesów życiowych uwalniają do atmosfery tlen.

Czytaj więcej: Nasze dobre powietrze...

Autorem referatu na temat nowoczesnych technologii spalania węgla w kotłach mocy jest dr inż. Leon Kurczabiński - Główny Specjalista ds. Promocji i Analizy Rynków Katowickiego Holdingu Węglowego SA. Dr inż. Kurczabiński był gościem i wykładowcą podczas społecznej debaty na temat programu ograniczenia niskiej emisji w Radzionkowie w 2006 r. Referat wygłoszony na tej debacie do ściągnięcia tutaj.
Każdy, kto zechce ogrzewać swój dom biomasą, zbuduje elektrownię wodną lub wiatrak produkujący energię elektryczną, już wkrótce będzie mógł dostać pożyczkę od państwa na preferencyjnych warunkach. Projekt odpowiednich przepisów przygotowuje Ministerstwo Gospodarki - dowiedział się dziennik "Polska".

Czytaj więcej: Czysta energia: państwo zmienia swoje podejście

Jesienią 2006 roku, kiedy w Radzionkowie jeszcze mało kto miał wiedzę na temat sposobów walki z duszącymi dymami z indywidualnych kotłowni, Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" zorganizowało debatę społeczną na temat programu ograniczenia niskiej emisji w tym mieście. Udział w niej wzięli naukowcy, samorządowcy, urzednicy, przedstawiciele mediów i zainteresowani obywatele. Debata ta wpłynęła na zwiększenie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, a także była znacznym krokiem ku przystąpieniu Radzionkowa do programu ograniczenia niskiej emisji.

Czytaj więcej: Debata Społeczna nt. PONE

Informacje na temat jakości powietrza w Radzionkowie, a także sposoby ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery z przydomowych instalacji centralnego ogrzewania i pieców ceramicznych znajdują się tutaj

Regulamin Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Radzionków można ściągnąć tutaj

Wniosek o dofinansowanie dostępny tutaj

Więcej informacji na temat przebiegu Programu we wszystkich miastach i gminach powiatu tarnogórskiego oraz niezbędne dokumenty można uzyskać na stronie internetowej operatora pod adresem www.pone.agrotur.org.pl

Niska emisja zanieczyszczeń powietrza jest to tzw. emisja komunikacyjna i emisja pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i indywidualnych palenisk domowych opalanych najczęściej węglem tanim, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych.

Czytaj więcej: Niska emisja 

 Co nas najbardziej denerwuje zimą w naszym miasteczku ? Brak śniegu ? Niebezpiecznie śliskie chodniki ? A może wszechobecny, przepraszam za wyrażenie, smród ? Taki, że nie można okna w mieszkaniu otworzyć; że przechodząc z autobusu do domu oddychanie sprawia trudności... Nie trzeba być uczonym, aby stwierdzić, iż zadymione powietrze, którym oddychamy, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Drapanie w gardle czy łzawienie oczu to dobrze znane nam objawy podrażnień wywołanych kontaktem z dymem. Niestety takie dolegliwości to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Grzać jednak trzeba, wszakże sama nazwa ogniska domowego nakazuje, by było w nim ciepło. 

Czytaj więcej: Palisz śmieci - jesteś trucicielem

 W jedno z pięknych czerwcowych popołudni od­wiedzili mnie znajomi, którzy wyjechali do Niemiec w latach 80. - opowiada Joanna, mieszkanka Rybnika. - Zaplanowaliśmy miłe popołudnie w ogrodzie, przy grillu. Nie udało się, bo kilka działek dalej jakiś zaradny mieszkaniec pa­lił w ogrodzie śmieci. Powietrze niebieską mgiełką snuło się między drzewami i syntetycznym smrodkiem rozsadzało nozdrza.

Czytaj więcej: Donosić na sąsiada?