Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

Festiwal 2019

9 maja 2019 roku w Radzionkowie odbył się XIV PRZEDSZKOLNY FESTIWAL EKOLOGICZNY.

To piękna impreza o długiej tradycji, bo organizowana przez Stowarzyszenie Zielona Ziemia od 2006 roku, we współpracy z  Centrum Kultury Karolinka i od kilku lat z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczna w Bytomiu. Imprezę objęli patronatem honorowym Prezydent Miasta Bytom oraz Burmistrz Miasta Radzionków.

W tegorocznym 14. Przedszkolnym Festiwalu Ekologicznym uczestniczyło ponad 600 dzieci, z czego 314 bezpośrednio prezentując się na scenie lub wykonując pracę plastyczno-techniczną z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Zaprezentowały się dzieci z placówek z Radzionkowa, Bytomia, Tarnowskich Gór (Rybnej), Rudy Śląskiej, Wieszowy i Zbrosławic.
Temat wiodący festiwalu to SMOG NAS TRUJE I ZDROWIE RUJNUJE.
Mali ekolodzy zostali nagrodzeni nie tylko wielkimi brawami, ale również każdy uczestnik festiwalu otrzymał nagrodę rzeczową i poczęstunek. Festiwalowe jury  w skład którego weszli Jolanta Wąsowska – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu (przewodnicząca), Joanna Dyląg-Osemka - kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej PSSE w Bytomiu, Jakub Zorzycki – wicedyrektor  C. K. Karolinka w Radzionkowie, Leszek Pniok – przedstawiciel  Zakładu Placówek Oświatowych w Radzionkowie i Wojciech Bryś - Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska w Bytomiu, wybrało najlepszych uczestników.

Pierwsze miejsce w kategorii najlepszy występ otrzymało przedstawienie Grupy  „Myszki" (6 latki) z Przedszkola nr 3 w Radzionkowie w montażu słowno-muzycznym „Zadymiony świat" przygotowane przez panią Agnieszkę Mościńską, a w kategorii najlepsza praca plastyczna wygrała praca wykonana przez dzieci z Przedszkola Miejskie nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi z Bytomia pod kierunkiem Małgorzaty Olszewskiej-Chabura i Agnieszki świderskiej. W  kategorii  najlepsza praca przyznano również nagrodę pozaregulaminową Zielonej Ziemi, którą otrzymała praca z Przedszkola nr 4 Bajka z Radzionkowa wykonana pod kierunkiem pani Darii Nockowicz.
Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatom!.
Nagrody dla placówek w postaci bonu odpowiednio o wartości 600 zł ufundowanego przez Burmistrza Miasta Radzionków i 400 zł ufundowanego przez PSSE z Bytomia oraz drzewa do posadzenia w ogrodzie przedszkolnym ufundowanego przez firmę Drzewa Formowane z Radzionkowa zostaną wręczone podczas  tegorocznych Dni Radzionkowa podczas których wystąpią  mali ekolodzy z przedszkola nr 3 z Radzionkowa. Sponsorami i i mecenasami tej pięknej imprezy był Urząd Miasta w Radzionkowie, Urząd Miasta w Bytomiu, firma Tanquid, Restauracja Figaro, państwo Małgorzata i Piotr Cholewa z firmy Drzewa Formowane z Radzionkowa, Fundacja na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie" oraz pani Anna Fuchs-Kwiecińska autorka książki „Jeden dzień", którą  obdarowała każde dziecko występujące na scenie. 

„Nasz festiwal pozwala pokazać na szerszym forum efekty działań wychowawczych i edukacyjnych nauczycieli szerzących zasady prowadzenia zdrowego trybu życia a także  zaangażowanych w kształtowanie świadomości ekologicznej najmłodszych. Jestem ogromnie wdzięczna nauczycielom, rodzicom, zespołowi organizacyjnemu, sponsorom i przyjaciołom festiwalu za wielki wkład pracy i serce wkładane w to, aby nowe, rosnące pokolenie było wychowywane w duchu szacunku do środowiska i miejsca, w którym żyją.
Czyste powietrze jest dobrem, o które trzeba zadbać ponad granicami administracyjnymi naszych miast. Działania te muszą być bardziej zdecydowane i priorytetowe. Nasze festiwalowe przedstawienia niech będą takim kolejnym impulsem do tego. Można myśleć, że to tylko słowa wypowiadane przez dzieci, ale to ich przyszłość jest  naszą główną troską i one ponoszą największe konsekwencje bezczynności nas- dorosłych" -  mówi inicjatorka festiwalu Teresa Bryś-Szczygieł.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy za rok.
Komitet Organizacyjny
Teresa Bryś-Szczygieł, Maria Bączkowicz, Anna Gajkiewicz, Ilona Tomczyk, Barbara Bochnia, Joanna Dylag-Osemka.

 

Pozostała relacja zdjęciowa oraz wideo z zakończenia festiwalu nadesłana przez Przedszkole nr 37 z Rudy śląskiej do obejrzenia na naszym facebook

Link do filmiku z naszymi wspomnieniami z festiwalu.

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie placówki przedszkolne do udziału w XIV Przedszkolnym Festiwalu Ekologicznym, który odbędzie się 9 maja 2019 roku o godz. 9.00 w Centrum Kultury KAROLINKA w Radzionkowie.

Celem imprezy jest kształtowanie postaw przyjaznych środowisku oraz uwrażliwianie dzieci na problematykę ekologiczną. Uczestnicy prezentują się w 10 minutowych formach na scenie oraz przygotowują prace plastyczno-techniczne o tematyce ekologicznej z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi SMOG NAS TRUJE I ZDROWIE RUJNUJE.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy drobne upominki i poczęstunek, a dla najlepszych nagrody rzeczowe o wartości:
600 zł I miejsce w kategorii występ sceniczny,
300 zł I miejsce w kategorii najlepsza praca plastyczna.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 12 kwietnia 2019 r.
Regulamin i karty zgłoszenia przesyłam w załączeniu.

Radzionkowski festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Zielona Ziemia od 2006 roku pod patronatem Burmistrza Miasta Radzionków.  Tegoroczną zabawę wzorem lat ubiegłych poprowadzi BERNADETA KOWALSKA  .

Zapraszamy serdecznie

Do pobrania