Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii

 6 maja br o godz. 9.00 w C. K. "Karolinka w Radzionkowie odbył się V Przedszkolny Festiwal Ekologiczny Stowarzyszenia "Zielona Ziemia" nad którym  patronat objął Gabriel Tobor Burmistrz Miasta Radzionków oraz Józef Korpak Starosta Tarnogórski i Piotr Koj Prezydent Miasta Bytomia. Hasło tegorocznego spotkania małych ekologów brzmiało "Przyroda sama nie da sobie rady, gdy dominują odpady". Przedszkolaki z powiatu tarnogórskiego, Bytomia i Piekar Śląskich przygotowały prace plastyczno- techniczne oraz prezentacje sceniczne. Śpiewały piosenki, recytowały i tańczyły przekonując, że trzeba segregować odpady, dbać o środowisko i zwierzęta. 

W tym roku, zobaczyliśmy jak zwykle, wszystkie placówki radzionkowskie: przedszkola nr 2, 3, 4 i Przedszkole Niepubliczne im. Bł. Edmunda Bojanowskiego. Z Bytomia przyjechały dzieci z przedszkoli nr 37, 48 i 51. Z Piekar Śląskich prezentowały się dzieci z przedszkola nr 3 i 12. Powiat tarnogórski poza radzińczanami, reprezentowały także dzieci z przedszkola nr 17 z Tarnowskich Gór, z Gminnego Przedszkola nr 2 z Wieszowej oraz Przedszkole nr 8 z Przezchlebia. Profesjonalne jury w składzie Krystyna Proć, Barbara Kominek i Pelagia Wiczyńska (doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego), Marek Gorzkowski z UM Bytom, Henryk Kościelny Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach oraz Piotr Tyczka - dyrektor ZPO w Radzionkowie (przewodniczący jury), miało twardy orzech do zgryzienia. Nie było łatwo wybrać najlepszych. I znów szczęśliwą liczbą okazały się trójki. Zwyciężyło przedszkole nr 3 z Piekar Śląskich przedstawieniem "Ekoludkowe przygody w ochronie ziemi, powietrza i wody" przygotowane przez Joannę Przybylok i Ewę Nocuń. W kategorii najlepsza praca plastyczno-techniczna wygrało przedszkole nr 3 z Radzionkowa, w którym mali artyści pracowali pod kierunkiem Beaty Janta, Kariny Szołtysik, Barbary Kula i Haliny Kopacz.
 
Festiwal w Radzionkowie jest imprezą cykliczną organizowaną przez Stowarzyszenie "Zielona Ziemia" od 2006 roku. Na scenie "Karolinki" prezentowało się już ponad 1000 małych artystów.  Przedstawienie małych ekologów z Piekar Śląskich będzie można zobaczyć na Otwartej Konferencji Ekologicznej "Szukamy rady na odpady", która odbędzie się również w "Karolince" 10 czerwca br. o godz. 10.00. Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie sponsorom festiwalu: Urzędom Miast w Radzionkowie i Bytomiu, Starostwu Powiatowemu, Restauracji Figaro, Organizacji Odzysku "Eko Cykl"S.A., Małgorzacie i Piotrowi Cholewa, Muzeum "Chleba", Gabrieli i Michałowi Kierszniok z firmy MAG, Andrzejowi Sławikowi, Prezesowi  Związku Pracodawców Bytomia i Górnego Śląska i Centrum Kultury "Karolinka".
 
Teresa Bryś-Szczygieł