Stowarzyszenie Zielona Ziemia oraz Urząd Miasta w Bytomiu Wydział Inżynierii Środowiska  zapraszają   do udziału w 15. Otwartej Konferencji Ekologicznej Miasto Zielone – Miasto Zdrowe z cyklu „Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście", która odbędzie się 15 września 2021 roku w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK przy ul. W. Kilara 29.

PARTNERZY:
Urząd Miasta Radzionków, Urząd Miasta Piekary Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Edukacji Ekologicznej, CKU Bytom, Uniwersytet Trzeciego Wieku Bytom, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytomiu, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu, FCC Polska Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Klub Sportowy Skarpa Bytom, Stowarzyszenie „Bytom to nie Hasiok”, Stowarzyszenie Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom w Bytomiu., Fundacja Odzyskaj Środowisko, Elektryczne Śmieci.

Celem konferencji jest podniesienie świadomości o wpływie środowiska przyrodniczego w mieście na jakość życia jego mieszkańców. Dyskusja na ten temat wraz z  koniecznością budowania odpowiedzialności za  stan tego środowiska, jest szczególnie ważna w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu . Skomplikowany wpływ środowiska naturalnego na ludzkość zaczyna się od kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, czy dostępu do wody, poprzez ochronę przed klęskami żywiołowymi, a na zdrowiu psychicznym i fizycznym kończąc. Zmiany klimatu są też  odpowiedzialne ze występowanie szerokiej gamy zagrożeń zdrowia. W związku z powyższym, niezbędna jest identyfikacja najistotniejszych czynników ryzyka oraz opracowanie właściwych metod adaptacji społeczeństwa do zachodzących zmian oraz odpowiedniej profilaktyki zagrożeń zdrowia.  
Kryzys klimatyczny sprawia, że pogoda staje się coraz bardziej niebezpieczna. Problemem są nie tyle coraz częściej występujące zjawiska ekstremalne tj.: wysoka temperatura, susze, powodzie, porywisty wiatr, ale również to, że występują one prawie równocześnie. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, możemy doświadczać zabójczych fal upałów i suszy, a zaraz potem niszczycielskich powodzi i huraganów. Miasta, w których mieszka przeważająca liczba mieszkańców muszą uruchomić procesy adaptacyjne. Powinna nastąpić powszechna zmiana świadomości, sposobu myślenia i masowych zachowań. 

Program konferencji kierujemy do wszystkich zainteresowanych tematyką, a w szczególności dla zorganizowanych grup młodzieży, seniorów, ale także samorządowców, przedstawicieli instytucji zajmujących się ochroną środowiska i utrzymaniem zieleni miejskiej oraz  organizacji pozarządowych.
Dla uczestników przygotowaliśmy wykłady w dwóch blokach tematycznych. W pierwszym POZNAJĘ PODSTAWY wystąpi w kolejności: dr hab. Andrzej Misiołek /  WSZOP „Bezpieczeństwo ekologiczne dziś-znaczenie bioróżnorodności”, prof. Piotr Skubała „Nasz świat do remontu”/UŚ, dr hab. n.o. zdrowiu Grzegorz Dziubanek/  ŚUM „Zmiany klimatu jako nowe wyzwania dla zdrowia publicznego”. W drugim CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ pragniemy zwiększyć wiedzę mieszkańców na temat różnych rozwiązań opartych na przyrodzie oraz narzędzi możliwych do wdrożenia w polskich miastach łagodzących  zmiany klimatu i poprawiające stan powietrza. Wystąpią w kolejności dr hab. Wojciech Bąba/ IETU, dr Kasper Jakubowski/ Fundacja Dzieci w Naturę, dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba/UŚ, Robert Hanczaruk /UŚ, Ewa Łabno/UM Radzionków i Anna Becker/Architekt krajobrazu.
Ekotargi i imprezy towarzyszące wraz z Recyklingową Ścieżką Edukacyjną przeznaczoną dla każdej grupy wiekowej.
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem aktualnych obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną. Każdy uczestnik musi wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia.
W załączeniu  program konferencji, karta zgłoszenia dla zorganizowanych grup dzieci (Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna) i młodzieży szkolnej (konferencja - blok ”Poznaję podstawy”, konferencja – blok ”Chcę wiedzieć więcej”, Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna) i oświadczenie o stanie zdrowia uczestnika.

Warunkiem udziału zorganizowanych grup jest nadesłanie karty zgłoszenia do 13 września 2021.

Kontakt w sprawie konferencji: Teresa Bryś-Szczygieł, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja zorganizowanych grup (wypełnioną kartę zgłoszenia przysyłamy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 13 września 2021 r., listę uczestników oraz oświadczenia o stanie zdrowia przynosimy na konferencję).

Do pobrania:

- program (pdf)
- program (doc)
- karta zgłoszenia dla zorganizowanych grup (doc)
- oświadczenie o stanie zdrowia (doc)